NEW BOOKS -YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

Elnashai, Amr/ Di Sarno, Luigi, Fundamentals of Earthquake Engineering 1. Edition - October 2008, John Wiley & Sons

Short descriptionElnashai
Earthquake engineering has become more interdisciplinary, requiring expertise from engineering seismologists, geotechnical and structural engineers, architects, construction firms, and experts in risk management. Yet the tremendous advances in earthquake engineering research are not reflected in current textbooks. Earthquake Engineering focuses on the principles and concepts essential to earthquake engineering methodologies under development today, covering both new and advanced concepts. Topics discussed include deformation-based assessment and design; fragility analysis; advanced retrofitting; displacement spectra as demand description; and the use of full-scale tests and field observations to understand seismic performance. An ideal instructional text, the book includes problems to be used as homework together with some solved examples, and a Solutions Manual. An accompanying CD/Web site contains some simple programs for strong-motion and spectra as well as structural response analysis.

 

Celep

BETONARMEDE DOĞRUSAL OLMAYAN DAVRANIŞ VE ÇÖZÜMLEME, Zekai Celep, İkinci baskı 2008 /

Deprem yönetmeliği konusunda bilgilerin genişleme ve bilgisayar teknolajisindeki ilerlemelerle, depreme dayanıklı yapı tasarımı ve mevcut yapıların depremdavranışlarının incelenmesinin daha ayrıntılı ve olabildiğince daha gerçekçi yapılması imkanı ortaya çıkmaktadır. Yurdumuzda mevcut binaların deprem güvenliklerinin incelenmesi konusu il defa Deprem Yönetmeliği (2007) de ayrı bir bölüm olarak ele alınmıştır. Bu bölümün yaptığı Meslekçi Eğitim Kurulu tarafından çok sayıda eğitim faaliyeti düzenlemiştir. Yazar bu kurulun diğer üyeleri ile eğitim faaliyetinin planlanmasını yapmış ve bu faaliyetlerin büyük bir kısmında konuşmacı olarak görev almıştır. Sunulan bu kitap, yazarın bu eğitim faaliyeti çerçevesinde değişik İMO şubelerinde yaptığı konuşma metinlerinin genişletilmesi sonucunda ortaya çıkmıştır.

Binalar İçin Deprem Mühendisliği Temel İlkeler -Editörler: Erdem Canbay - Uğur Ersoy - Güney Özcebe - Haluk Sucuoğlu - S. Tanvir Wasti, Mayıs 2008, 1. Baskı, 433 sayfa.

Deprem

Deprem, Türkiye ve birçok diğer ülkenin problemi olmuştur ve olmaya devam edecektir. Deprem Mühendisliği, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya gibi ülkelerde dahi yeni bir bilim dalı sayılabilir. 2007'de yürürlüğe giren Türkiye Deprem Yönetmeliği diğer ülkelerin şartnameleri ile boy ölçüşebilecek çağdaş bir belgedir. Ancak, yönetmelikteki maddeler kâğıtta kalarak uygulamaya geçmezse ve ayrıca maddelerin gerekçeleri de anlaşılmazsa, inşa edilen binaların deprem dayanıklılığı sağlanamaz. Bu kitabın esas amacı, deprem ve yapılarla ilgili en son bilgilerin Türk mühendislerine sunulması ve böylece uygulamaya aktarılmasıdır. Geçmişteki depremlerin tekrarı, hatta daha şiddetli depremlerin oluşması kaçınılmazdır.

Bu el kitabının, Türkiye Deprem Yönetmeliği, TS 500 ve diğer Türk standartları ile elbette ilişkisi vardır. Ancak kitap bir yönetmelik değildir ve yönetmeliğin yerine geçme gibi bir amacı yoktur. Bu kitapta ele alınan konularda, araştırmalar, gözlemler ve uygulamalar sonucunda elde edilen en yeni bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Kitabın amacı uygulama yapan mühendisleri bilgilendirmek, bazı konuları açıklığa kavuşturmak ve verilen kaynaklarla yol göstermektir. Bu yapılırken tamamlanmış NATO-TÜBİTAK projesinden elde edilen bilgiler önemli yer tutmaktadır.

Bağlantılar - Links

Emekli Prof.Dr. Tahsin Tokmanoğlu


Sahibinden Satılık

 

 

 

 

 

Sahibinden Satılık

SATILIK 2.ESahibinden SatılıkL

 

Free Dreamweaver Templates | Cheap Web Hosting | Car Insurance Quotes